Biskup Siedlecki spotkał się z uczestnikami Jerycha Młodych

W piątek, 28 czerwca Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski spotkał się z wolontariuszami i animatorami Jerycha Młodych. W katechezie do młodych Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na przynależność do jedynego Boga. – Prorok Eliasz pomaga nam odkryć to, co jest w nas do ocalenia.

Możemy mieć w życiu wiele odchyleń, ale ważne, byśmy odnaleźli to, co jedyne – nauczał Biskup Siedlecki. Na skutek grzechu pierworodnego człowiek łatwo wchodzi w kompromisy. Uznaje innych „bogów”. Wydaje mu się, że jest trudno czy wręcz niemożliwe mieć i słuchać konsekwentnie jednego Boga i iść za Nim, postępując według Jego słów i przykazań we wszystkich sytuacjach życiowych. Zaufać Bogu, oznacza zostawić „innych” – kontynuował Ksiądz Biskup. – Chodzi o to, bym przyjął prawdę o Jednym i Jedynym Bogu i doszedł do pełnej jej akceptacji w sobie. Ostatecznie ten proces dokona się wtedy, gdy w naszej śmierci zostawimy wszystko. Jednak już teraz w tym życiu, możemy się uczyć, że On jest jedyny. Co więcej, On „cały” jest dla każdego z nas. Dlatego też każdy z nas może przeżywać prawdziwą, głęboką, intymną relację z Bogiem, która wyraża się w komunii bycia „jedno dla drugiego”, jak to mamy wyrażone w Pieśni nad Pieśniami – „ja dla mego miłego, a miły mój dla mnie” (Pnp 6,3) – nauczał Pasterz Kościoła Siedleckiego.

W drugiej części spotkania młodzi dzielili się swoim przeżywaniem wiary. – Na tegorocznym Jerychu doświadczyłam bliskości Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie – wyznała Ilona. – Podczas konferencji Adama Woronowicza dotarło do mnie, że mężczyzną staję się wtedy, kiedy walczę o moją czystość – stwierdził Grzegorz. –Wspaniałym przeżyciem były dla mnie rozmowy z uczestnikami Jerycha. Odkryłam, że ludzie obcy sobie mogą przeżywać jedność i wspólnotę – dodała Kasia. – Cieszyłam się, że na Jerychu mogłam porozmawiać o Bogu – wyznała Weronika. – Dotknęło mnie jak w czasie Drogi Krzyżowej pomimo obfitego deszczu razem trwaliśmy przy Chrystusie. Nie zapomnę też świadectwa Adama Woronowicza, który podkreślił, że kapłaństwo jest święte świętością Chrystusa – stwierdził ks. Piotr Witkowicz. – Podczas tegorocznego Jerycha doświadczyłem mocy sakramentu pokuty – dodał Leszek. – Na Jerychu zobaczyłem żywy Kościół, który modli się razem na jednym miejscu, nie bojąc się burzy ani piorunów– przyznał ks. Łukasz Celiński. – Pierwszy raz uczestniczyłem w Jerychu. Nie miałem żadnych oczekiwań. Kiedy kapłan podszedł do mnie z Najświętszym Sakramentem, poczułem bliskość Jezusa, który przechadza się między nami. Zrozumiałem jak wielkim darem jest Eucharystia, jak wielkim darem są kapłani, którzy nam służą – wyznał Mateusz.

W spotkaniu z Księdzem Biskupem wzięło udział 50 uczestników Jerycha Młodych oraz pięciu księży: ks. kan. Wojciech Hackiewicz – diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Piotr Witkowicz, ks. Łukasz Celiński, ks. Leszek Mućka i ks. Łukasz Kałaska.

Agapa w domu biskupim zakończyła spotkanie.