Debiut parafialnego chóru SCMC w Kaliszu

W dniach od 11 do 16 lutego 2014 r. w Kaliszu odbywał się XXXVI Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”.  Konkurs ten posiada ogromną renomę i historię, jest jedyny w swoim rodzaju, ponieważ propaguje wyłącznie muzykę dawną (śpiew, grę na instrumentach, taniec) od średniowiecza po barok.

Młodzieżowy Chór parafii Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej Schola Cantorum Misericordis Christi pod dyrekcją dr Piotra Karwowskiego został zakwalifikowany do konkursu, jako jedyny z regionu Lubelszczyzny. Był to debiut bialskiego chóru w tym prestiżowym wydarzeniu. Repertuar chóru obejmował zarówno śpiew gregoriański ( chorał) jak również muzykę polifoniczną od XIV do XVII wieku . Jury konkursu, składające się z profesorów uczelni muzycznych w Polsce , doceniło kunszt wykonawczy bialskich chórzystów i przyznało chórowi I miejsce, w kategorii zespołów chóralnych.

Chór z Białej Podlaskiej otrzymał statuetkę Złotą „Harfę EOLA” , ponadto nagrodę Kuratora Oświaty  Województwa Wielkopolskiego oraz nagrodę promocyjną w postaci prawa wzięcia udziału ( bez kwalifikacji) w 45 Ogólnopolskim Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT. Również dyrygent chóru dr Piotr Karwowski został uhonorowany nagrodą specjalną.

Kolejny raz bialski Chór Schola Cantorum Misericordis Christi potwierdził wysoki poziom muzyczny i  swoje szczególne zamiłowanie do sakralnej muzyki dawnej.