Rozpoczęliśmy okres Wielkiego Postu

Droga Krzyżowa o godz. 9.00 oraz 17.15. Po Drodze Krzyżowej będzie zbiórka ofiar do puszek oraz żywności trwałej, która będzie rozdawana potrzebującym w parafii. Gorzkie Żale w niedziele po Mszy św. wieczornej z kazaniem pasyjnym. Zapraszamy do udziału w nabożeństwach Wielkiego Postu. Wielki Post dla chrześcijan na całym świecie jest czasem pokuty, przygotowującym do najważniejszych Świąt – Wielkanocy. Obejmuje okres od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, kiedy odprawiana jest Msza Wieczerzy Pańskiej. Wielki Post ma ruchomą datę i tradycyjnie bywa określany jako czterdziestodniowy (łac. Quadragesima), na pamiątkę czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu oraz czterdziestodniowego pobytu Jezusa na pustyni, gdzie poszcząc był on kuszony przez szatana. W chrześcijaństwie Wielki Post traktowany jest jako czas pokuty i nawrócenia. Jego główne zalecenia to post, modlitwa i jałmużna. Każde z nich szczerze wykonane, staje się kolejnym krokiem do przywrócenia jedności utraconej przez grzech, i przygotowuje do przeżywania obchodów Wielkanocy. Dawniej Wielki Post przestrzegano bardziej restrykcyjnie. Rozpoczynał się on od posypania wiernym głów popiołem i rozdaniu ubogim resztek jedzenia z ostatnich biesiad. W czasie postu jedzono chleb posmarowany powidłami lub maczano go w oliwie. Podawano śledzie bez śmietany, również kawa była bez śmietany i cukru, za to była przygotowana z palonych żołędzi. Piło się także herbatę lipową, a zamiast deserów serwowano mało słodkie ciastka zwane “wiekuistymi”, które można było jeść nawet w pół roku po upieczeniu. W czasie Wielkiego Postu nie organizowano hucznych bali i przyjęć. Zdarzało się, że w tym okresie chowano dzieciom zabawki, zostawiając tylko najbardziej zniszczone, a zamiast bajek czytano żywoty świętych.