XI Parafiada Diecezji Siedleckiej zakończona

6 maja w Białej Podlaskiej odbyła się XI Parafiada Diecezji Siedleckiej. Wzięło w niej udział ponad 460 osób. Imprezę zorganizowano na stadionie AWF.

Parafiadę rozpoczęła Eucharystia, celebrowana w kościele św. Michała Archanioła. Mszy św. przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. W homilii przypominał, że każdy z nas jest wezwany do dawania świadectwa wiary.

– Chciałbym, abyście ciągle o tym pamiętali i zawsze byli odważnymi świadkami Jezusa. Życie chrześcijanina bardzo często porównywane jest do zawodów sportowych. Tak pisał św. Paweł. W dążeniu ku Bogu, na mecie, wszyscy otrzymują wieniec zwycięstwa. To są najpiękniejsze zawody, w jakich człowiek może wziąć udział. Za chwilę rozpoczniecie sportowe zmagania. Życzę wam nie tylko zwycięstwa, ale przede wszystkim tego, byście potrafili ze sobą pięknie konkurować, abyście z radością przyjmowali zarówno zwycięstwo, jak i porażkę – apelował pasterz naszej diecezji.

Po Mszy św. uczestnicy, ubrani w okolicznościowe koszulki, przeszli uroczyście na stadion AWF. Tam zostali powitani przez prezydenta miasta Dariusza Stefaniuka i władze uczelni. Po przemówieniach wszyscy obejrzeli flash mob, przygotowany przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, którzy pomagali przy całej organizacji tego wydarzenia. Potem zapalono olimpijski znicz. Uczestnicy wysłuchali też olimpijskiego hymnu. Do udziału w zawodach zaproszeni byli uczniowie szkół gimnazjalnych. Zmagania dotyczyły lekkoatletyki. Na liście konkurencji pojawiły się biegi na 100 m., skok w dal, pchnięcie kulą, sztafeta, pływanie, koszykówka, piłka nożna, plażowa i siatkowa oraz ringo.

W tym roku na parafiadę przybyli przedstawiciele 15 parafii. Swoich reprezentantów miały m.in. Biała Podlaska, Siedlce, Ryki, Łomazy, Krzesk, Piszczac, Kock i Samogoszcz. Na podium uplasowała się młodzież z parafii w Rykach, a tuż za nimi Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i parafia Wniebowzięcia NMP z Białej Podlaskiej. Organizatorami parafiady byli: Uczniowsko-Parafialny Klub Sportowy „Arka” Ryki, AWF, prezydent miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk, Światowe Dni Młodzieży oraz bialskie parafie.

Zobacz fotorelację z wydarzenia: