Jesienna odezwa Komendy Miejskiej Policji do parafian

Biała Podlaska, dnia 15 listopada 2017 roku

Jesień, to pora roku kiedy diametralnie zmieniają się warunki pogodowe. Pomimo wielu apeli, tylko w listopadzie, w ciągu jednego tygodnia, na drogach powiatu bialskiego doszło do czterech wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Wcześnie zapadający zmrok, pierwsze przymrozki i śliskie jezdnie, to warunki w których kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. Zwłaszcza w miejscach niedostatecznie oświetlonych, oraz rejonach przejść dla pieszych, gdzie złudne poczucie bezpieczeństwa skłania pieszych do nieostrożnego wchodzenia na jezdnię. Kierowca powinien jechać z prędkością, która pozwoli bezpiecznie zatrzymać auto i uniknąć potrącenia pieszego.

Również piesi powinni pamiętać o przechodzeniu przez jezdnie tylko w miejscach dozwolonych, a także używaniu po zmierzchu, poza terenem zabudowanym, elementów odblaskowych. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój widziany jest przez kierującego z odległości około 40 metrów. Natomiast używając odblasków, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Kamizelki i elementy Odblaskowe w dużym stopniu poprawiają widoczność, dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji — często ratującej zdrowie i życie.

W związku z tym, apelujemy o zachowanie ostrożności na drogach zarówno przez kierujących pojazdami jak również pieszych i rowerzystów. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych, a złamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa doprowadzić może do tragedii na drodze!

Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Białej Podlaskiej, mł. insp. Andrzej Antoniewski