Podsumowanie majowych działań ŚDM w naszym rejonie

Podsumowanie majowych działań ŚDM w naszym rejonie

Światowe Dni Młodzieży coraz bliżej. Już niecałe 60 dni dzieli nas od wydarzeń lipcowych, jednak zanim to nastąpi wszystkie rejony i diecezje w Polsce szykują się na przyjęcie pielgrzymów. Rejon Biała Podlaska również nie próżnuje i stara się promować ŚDM, gdzie tylko jest to możliwe.

W ostatnim czasie oprócz bilbordów na obrzeżach Białej Podlaskiej, punktu informacyjnego, przyczepki czy samochodu ŚDM mogliśmy zobaczyć zupełnie nowe rzeczy w bialskim rejonie. Każde rondo w Białej Podlaskiej i nie tylko jest ozdobione banerami promującymi i zapraszającymi na Światowe Dni Młodzieży. Kierowca czy pieszy nie przejdzie obojętnie obok takich reklam, które swoim kolorem, wielkością i formatem przyciągają do skupienia na nich wzorku. Banery na rondach to nie wszystko. Niedawno pierwszy raz w historii Białej Podlaskiej  w centrum miasta na Placu Wolności stoi PRZYSTANEK Biała zapraszający wszystkich na Światowe Dni Młodzieży. Przystanek? Tak! Autobusowy przystanek w barwach i symbolach ŚDM. Idąc centrum miasta nikt nie ominie wzrokiem potężnego, kolorowego przystanku. Można na nim usiąść i czekać na najbliższy autobus na Światowe Dni Młodzieży. Telefony w torebkach czy kieszeniach aż same proszą się do ich użycia i uwiecznienia spędzonych chwil na przystanku Biała. Jak mówią liderzy rejonu Biała Podlaska-„ Światowe Dni Młodzieży inspirują do działania”.

13090527_1035398823211837_670204615_n

Reklamy w mieście to nie jedyna z form promocji jaką możemy spotkać. Ostatnio w centrum handlowym „Rywal” , „SAS” oraz na placu zabaw wolontariusze zaprezentowali flash mob – w tym przypadku krótki układ taneczny, w którym sztuczny tłum ludzi gromadzi  się niespodziewanie w miejscu publicznym, aby zaskoczyć niczego niespodziewających się ludzi. I tak też było. Nikt nie wiedział co się za chwilę wydarzy w danym centrum handlowym. Wolontariusze niepozornie stojąc w różnych sklepach, nagle pod wpływem muzyki robili ŚDM-owy raban. Prezentowali wcześniej przygotowany i ćwiczony układ taneczny, który niejednego zatrzymał do skupienia na nim wzroku. Wiele wydarzeń, spotkań czy festynów zaprasza przedstawicieli ŚDM, aby przekazywali innym informacje o lipcowej radości, kiedy to do Krakowa przyjedzie sam Papież Franciszek.

16 maja liderzy i wolontariusze rejonu Biała zostali zaproszeni na Dzień Otwarty do Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, w którym udział brała młodzież z Polski, Białorusi i Niemiec. Najważniejsze newsy oraz hymn ŚDM to tylko z niektórych rzeczy jaki obecni mogli usłyszeć. Na koniec wszyscy chętni w tym zagraniczna młodzież stanęli przed banerem Światowych Dni Młodzieży, aby zrobić wspólne zdjęcie pokazując tym samym, że lipcowe wydarzenia jednoczą ludzi z całego świata. 18 maja Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej obchodziła swój Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczął swoim przemówieniem pr. zw. dr hab. Józef Bergier, a następnie liderzy i wolontariusze Światowych Dni Młodzieży rejonu Biała, których również nie mogło zabraknąć na tym wydarzeniu przybliżyli obecnym ideę ŚDM zainicjowanych przez Papieża Jana Pawła II oraz zaprosili wszystkich do udziału w rejonowym programie wydarzeń w lipcu. W czasie wystąpienia nie mogło zabraknąć oficjalnego hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”, który został wykonany przez wolontariuszy ŚDM z sekcji muzycznej. Na zakończenie uroczystości każdy z obecnych mógł posmakować papieskiej kremówki – przysmaku Jana Pawła II, w czasie której wolontariusze rozdawali wszystkim ŚDM-owe ulotki i kalendarzyki oraz zapraszali na wcześniej przygotowane stanowisko informacyjne o Światowych Dniach Młodzieży.

13241676_1037315393014768_761785177_o

W ostatnim czasie od 12 do 19 maja delegacja z rejonu Biała Podlaska wraz z Ks. koordynatorem ŚDM Leszkiem Mućką pojechała do Surgutu w Rosji na zaproszenie przez proboszcza tamtejszej parafii Ks. Marka Jaśkowskiego pochodzącego z Białej Podlaskiej. Wyjazd miał na celu przybliżeniu tamtejszej młodzieży idei Światowych Dni Młodzieży. W czasie wyjazdu obecni na spotkaniach mogli dowiedzieć się o naszym lipcowym, rejonowym programie oraz dostali ŚDM-owe gadgety, które niejednemu sprawiły radość na twarzy. Warto również wspomnieć o tym, że w internecie można już zobaczyć wideo relację wydarzeń z 20 marca, a mianowicie Misterium Męki Pańskiej, które po raz pierwszy było rozgrywane ulicami miasta Biała Podlaska. Setki osób zaangażowanych w przedstawienie oraz tysiące ludzi, które przyszły podziwiać występujących to wszystko powtórzy się już 22 lipca, kiedy to do rejonu Biała Podlaska przyjadą pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży. Dnia 07.05.2016 w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II wolontariusze Światowych Dni Młodzieży rejonu Biała Podlaska uczestniczyli w szkoleniu z pierwszej pomocy. W czasie szkolenia zapoznali się z terminami takimi jak aspekty prawnej pierwszej pomocy, bezpieczeństwem na miejscu wypadku, resuscytacją i postępowaniem w różnych nagłych przypadkach. Po zapoznaniu sie z teorią, wolontariusze uczestniczyli w zajęciach praktycznych z pierwszej pomocy. Na koniec każdy uczestnik dostał zaświadczenie o ukończeniu takiego kursu, które było wystawione przez PSW z podpisem samego rektora uczelni Józefa Bergiera.

13112580_10204531810175098_1278006535_o

Również w maju odbyło się KINO ŚDM dla wolontariuszy rejonu Biała. W programie mogliśmy zobaczyć m.in. wspólne oglądanie wcześniej przygotowanych kinowych repertuarów, konkursy z nagrodami, integracja uczestników oraz coś na słodko. W tych wspólnych chwilach uczestniczyło około 300 wolontariuszy rejonu Biała, którzy nie mogą się doczekać kolejnych spotkań integracyjnych. 6 maja w Białej Podlaskiej odbyła się XI Parafiada Diecezji Siedleckiej. Wzięło w niej udział ponad 460 osób. Imprezę zorganizowano na stadionie AWF. Parafiadę rozpoczęła Eucharystia, celebrowana w kościele św. Michała Archanioła. Mszy św.  przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Po Mszy św. uczestnicy, ubrani w okolicznościowe koszulki, przeszli uroczyście na stadion AWF. Tam zostali powitani przez prezydenta miasta Dariusza Stefaniuka i władze uczelni. Po przemówieniach wszyscy obejrzeli flash mob, przygotowany przez wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży, którzy pomagali przy całej organizacji tego wydarzenia. Do udziału w zawodach zaproszeni byli uczniowie szkół gimnazjalnych. Zmagania dotyczyły lekkoatletyki. Tego samego dnia w Kodniu odbyło się spotkanie organizacyjne młodzieży oraz ich rodzin odnośnie Światowych Dni Młodzieży. Ks. Leszek Mućka – koordynator ŚDM rejonu Biała Podlaska wraz z liderami omówili zebranym najważniejsze informację związane z wyjazdem do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Nie zabrakło również informacji o rejonowym programie ŚDM, w którym 23 lipca o Kodniu będzie głośno, ponieważ od godziny 17.00 tego dnia odbędzie się ewangelizacyjne spotkanie – „Burzenie murów”.

_DSC2463

21 maja w parafii Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej został zorganizowany Festyn Parafialny „Rodzina-Rodzinie”. Wszyscy parafianie uczestniczący w Mszy Świętej o godzinie 12.00 zostali po niej na festyn, w którym Światowe Dni Młodzieży również zostały zaproszone. Całe spotkanie rozpoczął proboszcz tamtejszej parafii Ks. Kanonik Andrzej Biernat, który powitał zebranych i zaprosił do uczestnictwa w obszernym programie. Następnie na scenie mogliśmy zobaczyć liderów i wolontariuszy ŚDM na czele z Ks. Leszkiem Mućką, który przedstawił idee ŚDM i podziękował rodzinom za ich otwartość w przyjmowaniu zagranicznych pielgrzymów do swojego domu. Nie zabrakło wolontariuszy z sekcji muzycznej, którzy wykonali wszystkim znany hymn ŚDM – „Błogosławieni miłosierni”. Liderzy przedstawili obecnym lipcowy program rejonu Biała Podlaska, który każdy dostał na ulotkach rozdawanych przez wolontariuszy z działu promocji. Zobaczyliśmy również pantomimę przedstawioną przez KSM z parafii Chrystusa Miłosiernego, która pokazała jak ważna w życiu człowieka jest modlitwa oraz przyjaźń. Na zakończenie promocji ŚDM ku zdziwieniu zebranych, wolontariusze zatańczyli flash mob, który wywołał wiele uśmiechu na twarzach odbiorców. Po takim ekscytującym początku nikt nie chciał wracać do domu i został na dalszy obszerny program festynu w czasie którego odbyły się liczne konkursy, występy taneczne, muzyczne oraz atrakcje dla najmłodszych w postaci wielkich, dmuchanych zjeżdżalni i trampolin. Na Festynie Parafialnym nikt nie mógł wyjść głodny- ciepłe kiełbaski, pierożki czy ciasta to tylko niektóre z pyszności jakie obecni mogli skosztować. Mamy nadzieję, że każdy z przybyłych był usatysfakcjonowany obszernym programem festynu, a Światowe Dni Młodzieży dziękują za zaproszenie i zapowiadają, że już niedługo kolejne promocje.

IMG_0161

Jak widać w rejonie Biała Podlaska coraz bardziej czuć ŚDM-owy powiew nadchodzących wydarzeń. Już niedługo kolejna nowość, kolejne pomysły i działania, które ciągnął za sobą coraz więcej młodych ludzi. Możemy zdradzić rąbek tajemnicy, że rejon Biała przygotowuje teledysk z udziałem wszystkich wolontariuszy pokazujący ŚDM-owe działania i uroki bialskiej okolicy. Koniecznie odwiedźcie profil na facebooku: Światowe Dni Młodzieży Biała Podlaska i na bieżąco śledźcie ich wszystkie działania.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Udostępnij