Uczennica bialskiego gimnazjum zdobywa I miejsce w konkursie biblijnym

22 kwietnia w parafii św. Józefa rozstrzygnięto I Diecezjalny Konkurs Biblijny. Pierwsze miejsce zajęła Karolina Wojczuk z Gimnazjum nr 5 w Białej Podlaskiej. onkurs był skierowany do uczniów II klasy gimnazjum. Tym razem młodzież musiała wykazać się znajomością Ewangelii wg. św. Mateusza. – Konkurs diecezjalny wyrósł z konkursów rejonowych, które od wielu lat corocznie organizowano w Białej Podlaskiej i Garwolinie. Życzeniem ks. bp. Kazimierza Gurdy było przeniesienie tej idei na całą diecezję. Podzieliliśmy ją na pięć rejonów. Informacje o konkursie wysłaliśmy do wszystkich 202 gimnazjów, funkcjonujących na terenie diecezji. Na zaproszenie odpowiedziało 116 szkół. Etap szkolny odbył się 3 lutego. Wzięło w nim udział 3814 uczniów. W etapie rejonowym uczestniczyli najlepsi przedstawiciele poszczególnych gimnazjów. Do finału zakwalifikowaliśmy po pięć najlepszych osób z każdego rejonu – tłumaczy Barbara Wysokińska, koordynatora konkursu. Książki i statuetki Test składający się z ponad 30 pytań pisało 25 osób. Kiedy komisja sprawdzała ich odpowiedzi, uczniowie udali się do Muzeum Diecezjalnego. Tam zostali oprowadzeni po poszczególnych wystawach. Wysłuchali też wykładu na temat motywów biblijnych w sztuce. Wyniki ogłoszono po południu. Nagrody wręczał bp K. Gurda, ks. Krzysztof Baryga, dyrektor wydziału nauczania kurii siedleckiej oraz ks. Piotr Mazurek, moderator Diecezjalnego Dzieła Biblijnego Diecezji Siedleckiej. Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali nie tylko nagrody książkowe, ale również pamiątkowe skrzydlate statuetki. Rodzicom wszystkich uczestników wręczono listy gratulacyjne. Pierwsze miejsce w I Diecezjalnym Konkursie Biblijnym zajęła Karolina Wojczuk z Gimnazjum nr 5 w Białej Podlaskiej. Druga nagroda trafiła w ręce Martyny Dzido z gimnazjum w Adamowie. Trzecie miejsce przypadło Joannie Stepaniuk z gimnazjum w Drelowie.

Bliżej Chrystusa

Po rozstrzygnięciu konkursu głos zabrał ordynariusz diecezji. Dziękował wszystkim uczestnikom, organizatorom, katechetom i rodzicom za zaangażowanie i udział w przedsięwzięciu.

– Dzięki temu konkursowi znajomość Biblii na pewno jest dziś większa niż wcześniej. Św. Hieronim mówił, że nieznajomość Pisma św. jest nieznajomością Chrystusa. Dzięki tej inicjatywie przybliżył się do nas sam Jezus, Jego osoba i nauczanie. Na pewno dzięki temu poznaliście Go dużo lepiej. Jeśli zaś poznajemy Chrystusa, to także mocniej Go kochamy, jesteśmy z Nim bliżej. To jest najważniejszy sukces. Dziękuję za wszystko i już dziś zapraszam do II Diecezjalnego Konkursu Biblijnego – zachęcał biskup. Spotkanie zakończyło się pasterskim błogosławieństwem i wspólnym zdjęciem.

Autor: Agnieszka Wawryniuk (Echo Katolickie)24