Zobacz reportaż z Misterium Męki Pańskiej

Biała Podlaska 20-ego marca na pewno nie mogła spać spokojnie. Tysiące osób od godziny 19.00 uczestniczyło w potężnym, na wielką skalę Misterium Męki Pańskiej, które po raz pierwszy w ramach Drogi Krzyżowej przeszło ulicami miasta. Nie zabrakło również ważnych osobistości m.in. Księdza Biskupa Piotra Sawczuka, Prezydenta Miasta Biała Podlaska Dariusza Stefaniuka oraz licznego grona bialskich duszpasterzy. Ksiądz Leszek Mućka, jako koordynator Światowych Dni Młodzieży oraz organizator MMP, gorąco powitał wszystkich zebranych i zaprosił do aktywnego uczestnictwa w tym wydarzeniu, aby każdy zastanowił się, w którym momencie i na której stacji zatrzymał się w swoim życiu.

Wszystko zaczęło się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus (grający Paweł Jaroszuk) jadąc na osiołku, prowadzony przez rzeszę wolontariuszy oddający mu hołd palemkami, wprowadzili wiernych do Świątyni. Takiej dużej liczby przybyłych na to wydarzenie Sanktuarium nie zdołało pomieścić, jednak nikt nie czuł się pokrzywdzony, ponieważ przed świątynią stał ogromny telebim transmitujący na bieżąco wszystkie elementy spektaklu. Wierni z przejęciem oglądali sceny Ostatniej Wieczerzy, modlitwy i kuszenia Jezusa, a także Jego męczeństwa. Każdy z przybyłych otrzymał symboliczny chlebek.

W czasie Drogi Krzyżowej wszyscy uczestniczyli w modlitwach oraz śpiewach pieśni wielkopostnych. Aktorzy idąc ulicami miasta m.in. ogrywali sceny na dwóch potężnych naczepach tira. Końcowym punktem Misterium Męki Pańskiej była parafia Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej, gdzie już od kilku dni wcześniej była rozstawiana scena. Tam został ukrzyżowany Pan Jezus Chrystus, a zwieńczeniem całego wydarzenia było Jego zmartwychwstanie oraz podziwiany przez wszystkich z uśmiechem pokaz fajerwerków, pokazujący jak ważne było dla nas zmartwychwstanie Chrystusa. Po wszystkim głos zabrał Ksiądz Biskup Piotr Sawczuk, błogosławiąc wszystkim w tę niedzielną noc oraz Prezydent Miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk.

Następnie Ks. Leszek Mućka podziękował wszystkim zebranym za przybycie, sponsorom za taką ogromną pomoc finansową przy tym przedsięwzięciu, liderom ŚDM oraz wolontariuszom za tak liczne zaangażowanie się w to wydarzenie, a w szczególności Pani Urszuli Pietruczuk z Bialskiego Centrum Kultury za wielki wkład i serce włożone w wielogodzinne przygotowanie około 100 aktorów do tego ekscytującego dzieła na chwałę Pana. Na koniec wierni idąc z radością w sercu oraz satysfakcją z uczestnictwa w Misterium Męki Pańskiej mogli wysłuchać pieśni przygotowanych przez chór z Łomaz.​