Uroczystości na cmentarzu włoskim

Uroczystości na cmentarzu włoskim

Ze względu na niekorzystną pogodę 8 maja, Msza św. została przeniesiona do kościoła, a na cmentarzu włoskim przed Mszą o godzinie 12:00 zostały uroczyście złożone kwiaty przed pomnikiem jeńców włoskich.

Żołnierze włoscy (w czasie II wojny światowej ok. 800 tys. pod bronią) po utworzeniu, w lipcu 1943 r.  rządu Badoglio zaniechali walki po stronie faszystów niemieckich, za co zostali internowani i traktowani jako zdrajcy. Gdy, na rozkaz Hitlera, spadochroniarze niemieccy odbili Mussoliniego, wówczas próbowano nakłonić wielu żołnierzy do powrotu do służby. W przypadku odmowy rozstrzeliwano ich, jak sześciu generałów włoskich zamordowano w Żelichowie, 28 stycznia 2945 r., na terytorium obecnie zachodniej Polski; żołnierzy doprowadzano ich w obozach do śmierci przez wycieńczenie zimnem i głodem.

Szacunkowo, mówi się, że w ten sposób wymordowano ok. 100 tys. żołnierzy włoskich. W samej Białej Podlaskiej podawana jest liczba 406 udokumentowanych ofiar, choć nieoficjalnie mówi się o 460. Jedno ze źródeł włoskich szacuje ofiary w tej miejscowości na ok. 800.

Autorami wykonanych zdjęć są Adam Trochimiuk (“Słowo Podlasia”) oraz Sławomir Suszczyński.

Udostępnij